biologická ochrana

Pomocí dravých ptáků se zaměřujeme k odplašení nežádoucího výskytu ptačí populace. Využívá se k vytlačení ptáků z komplexů továren, sídlišť, měst, letišť, ze zemědělských ploch (vinice, ovocné sady, zemědělská pole), atd.

Divoká populace městských holubů ohrožuje nejenom památky v městské výstavbě (exkrementy, hnízdění), ale i významně zdraví člověka díky přenosným nemocem, z ptáků na člověka.

K této činnosti využíváme tyto dravce: raroh velký, raroh jižní, sokol stěhovavý, káně harrisova, jestřáb lesní a orel skalní.

Dravci se dvakrát až třikrát týdně vypouští na daném místě a ti svojí přítomností odplaší ptačí populaci z daného teritoria. Díky trvalému tlaku na tyto populace ptáci mění své zvyky, přestávají se zdržovat v dané lokalitě a volí pro ně příznivější podmínky pro hnízdění na jiném místě. Optimální varianta plašení je 2-3 měsíce, poté měsíc pauza a následně daný postup opakovat několikrát.

Při pravidelném použití dravců v kombinaci s odstraňováním hnízdních možností a odchytem se populace volně žijících ptáků snižuje na minimum. Výskyt ptáků lze snížit na minimum, ale je nutné počítat s tím že výskytu ptáků nelze zcela zamezit.

raroh velký
jestřáb lesní
orel skalní